Vnetje mehurja je zagotovo najbolj pogosta oblika vnetja senčil. To je težava, s katero se pogosteje spopadajo predstavnice nežnejšega spola. K sreči gre praviloma le za akutno težavo. Kljub vsemu pa se lahko pojavi tudi kronično vnetje mehurja, to pomeni, da se vnetja stalno ponavljajo.
In kaj je pravzaprav najbolj pogosto krivec za tovrstno težavo z mehurjem? Najpogostejši krivec je zagotovo bakterijska okužba. V določenih primerih pa lahko takšno obliko vnetja povzroči tudi glivična okužba.
Zakaj je tveganje večje pri ženskah
Omenili smo, da je vnetje mehurja precej bolj pogosta domena žensk. To je zlasti povezano s krajšo sečnico v primerjavi z moškimi. Bakterije posledično precej lažje dosežejo mehur. Vsekakor pa se z leti tudi pri moških tveganje lahko poveča. Slednje pa je navadno posledica povečanje prostate.
Kako pa vemo, da imamo vnet mehur oziroma kateri so tipični znaki ali simptomi? Ko imamo vnetje mehurja, nas med uriniranjem spremlja bolečina ali pa zoprn pekoč občutek. Prav tako je potreba po uriniranju precej bolj pogosta, moten urin je navadno nekoliko bolj nenavadnega vonja, navadno nas spremlja še pritisk, in sicer v spodnjem delu trebuha in bolečina v ledvenem predelu.
Vnetje lahko učinkovito pozdravimo kar s pomočjo predpisanih antibiotikov
Zagotovo daleč najbolj zanesljiva metoda za potrditev vnetja ali pa okužbe mehurja je analiza vzorca samega urina. Nekoliko bolj napredni testi pa nam celo omogočijo, da lahko ugotovimo celo to, katera vrsta bakterije je kriva za našo zdravstveno težavo.
Če je za vnetje mehurja kriva bakterija, je najbolj očitna izbira za zdravljenje vsekakor antibiotik. Ta običajno poskrbi, da simptomi izginejo v dveh dneh. Če pa so bolečine močnejše, vam zdravnik lahko predpiše tudi ustrezna protibolečinska sredstva.
Za vnetje mehurja je na voljo tudi naravna pomoč
Domač preprost način za učinkovito odpravo vnetja pa je na primer pitje dovolj tekočine. Še najbolj se obnese voda, ki poskrbi, da se na preprost način znebite bakterij.